2013-07-23

Relacja z pierwszego dnia Mistrzostw Polski

Maciej Jałoszyński/pzla.pl

Silny wiatr i pochmurne niebo nie odstraszyły wielu kibiców, którzy przybyli na toruński stadion im. Grzegorza Duneckiego oglądać i dopingować lekkoatletów podczas pierwszego dnia 89. Mistrzostw Polski Seniorów.

Emocje już na początku popołudniowej sesji zapewniły zgromadzonym młociarki. Anita Włodarczyk zaprezentowała się znakomicie nie tylko poprawiając rekord mistrzostw Polski (dwukrotnie) ale i uzyskując swój najlepszy wynik w sezonie. Podopieczna Krzysztofa Kaliszewskiego  w drugiej kolejce posłała młot na odległość 76.93. Dzięki uzyskanemu dziś wynikowi zawodniczka warszawskiej Skry wysunęła się na drugie miejsce w światowych tabelach. Srebrny medal przypadł powracającej po kontuzji zawodniczka OŚ AZS Poznań Joannie Fiodorow (63.85), a brąz, dzięki rzutowi z ostatniej serii, wywalczyła Magdalena Szewa z bydgoskiego Zawiszy (60.05).

Po zakończeniu zmagań na rzutni kilka minut po godzinie 16:00 odbyła się ceremonia otwarcia mistrzostw kraju, w której uczestniczyli m.in. prezes PZLA Jerzy Skucha, członki Rady IAAF Irena Szewińska i prezydent Torunia  Michał Zaleski. Prezydent Grodu Kopernika zapewnił zgromadzonych, że przed nami wspaniałe zawody. Prezes PZLA podkreślił, że najbliższe dni będą prawdziwym świętem Królowej Sportu. Jerzy Skucha podkreślił ważną rolę Torunia na lekkoatletycznej mapie Polski i życzył wszystkim niezapomnianych wrażeń. Formułę otwierającą zawody wygłosili wspólnie prezes PZLA i prezydent Torunia.

W biegach eliminacyjnych na 400 metrów przez płotki, które rozpoczęły się tuż po ceremonii otwarcia 89. Mistrzostw Polski Seniorów, najlepsze wśród kobiet okazały się Joanna Banach  (57.76) oraz Joanna Linkiewicz (58.11) oraz wśród mężczyzn Paweł Gwiazdoń (52.04) oraz Damian Krupa (51.97). Biegi finałowe odbędą się jutro.

Pod nieobecność kontuzjowanego Adama Kszczota odbywa się w Toruniu rywalizacja w biegu na 800 metrów panów. W dzisiejszych eliminacjach najlepiej spisali się Kamil Gurdak (1:52.90) oraz Arkadiusz Wiśniewski (1:52.42). Wśród pań na dystansie dwóch dystansów w biegach eliminacyjnych były Joanna Jóźwik (2:08.05) i Anna Rostkowska (2:06.29). Biegi finałowe w dniu jutrzejszym.

W konkursie trójskoku żywo reagująca na występy lekkoatletów publiczność była świadkiem pięknego pojedynkiem między Anną Zych i Anną Jagaciak. Ostatecznie złoty medal po świetnej próbie z czwartej kolejki zapewniła sobie z rezultatem 14.20 Jagaciak (rozmowa z Anią na oficjalnej stronie YouTube PZLA: http://www.youtube.com/PZLAwideo), medalistka niedawno zakończonej 27. Letniej Uniwersjady. W ostatniej kolejce Jagaciak – przy zbyt sprzyjającym wietrze – uzyskała rezultat bliski 14.50 jednak skok był przekroczony.  Ostatecznie złoto powędrowało do Ani Jagaciak (14.20), srebro do Anny Zych (13.65w), a brąz wywalczyła Martyna Bielawska (13.25).

Dominację w kraju w rzucie dyskiem potwierdził rekordzista Polski Piotr Małachowski, który złoty medal zapewnił sobie już w pierwszej kolejce, w której uzyskał 66.87. Wicemistrz olimpijski z Pekinu zdobył dziś swój ósmy złoty medal mistrzostw Polski seniorów. Najlepszy wynik w tym sezonie – 65.30 – uzyskał srebrny medalista Robert Urbanek.  Po czterech latach ponownie brązowy medal krajowego czempionatu zdobył Konrad Szuster, który w drugiej serii uzyskał 61.21. Dodajmy, że trzy niemierzone próby (podobnie jako podczas ostatniej uniwersjady) miał olimpijczyk z Londynu Przemysław Czajkowski.

Najszybszą Polką została dziś Marika Popowicz (rozmowa z Mariką na stronie: http://www.youtube.com/PZLAwideo), która w eliminacjach i finale uzyskała czas 11.29, którym wypełniła minimum B PZLA (wynoszące 11.36) na sierpniowe mistrzostwa świata. Srebrny medal wywalczyła Weronika Wedler (11.48), a trzecia była dotychczasowa liderka polskich tabel Marta Jeschke (11.52).

Wśród panów tytuł króla polskiego sprintu powędrował do Karola Zalewskiego, który w biegu finałowym pokazał się z bardzo dobrej strony uzyskując czas 10.31. Srebrny medal wywalczył Kamil Kryński (10.38), a brąz powędrował do Grzegorza Zimniewicza (10.43). Pierwszego i ósmego zawodnika na mecie dzieliło zaledwie 0.20 s. Dodajmy, że już w eliminacjach Zalewski zasygnalizował dobrą formę uzyskując, przy zbyt sprzyjającym wietrze, rezultat 10.24. Niespodzianką był brak awansu do finału Dariusza Kucia.

Malgorzata Hołub (54.59) i brązowa medalistka młodzieżowych mistrzostw Europy Justyna Święty (54.90) były najlepsze w dzisiejszych biegach eliminacyjnych na dystansie 400 metrów. Wśród mężczyzn najlepsi w poszczególnych biegach eliminacyjnych byli Rafał Omelko (47.02, wynik 0.01 s uzyskał drugi Łukasz Krawczuk), Marcin Marciniszyn (46.91, po walce z Michałem Pietrzakiem) oraz Kacper Kozłowski (46.56).

Mistrzem Polski w skoku o tyczce został Łukasz Michalski (rozmowa z Łukaszem na stronie:http://www.youtube.com/PZLAwideo). Zawodnik bydgoskiego Zawiszy w trzeciej próbie zaliczył 5.60 (minimum B PZLA na mistrzostwa świata w Moskwie). Michalski, rekordzista krajowego czempionatu, zdobył czwarty tytuł najlepszego polskiego tyczkarza z rzędu. Skoczek z Bydgoszczy bezskutecznie atakował minimum A PZLA na Moskwę, które wynosi 5.70.  Srebrny medal zdobył Przemysław Czerwiński, który pokonał poprzeczkę zawieszoną na 5.55 (bez powodzenia atakował 5.65). Brązowy medal wywalczył wicemistrz Europy do lat 23 Robert Sobera,  który zaliczył 5.30 (trzy zrzutki na 5.50). Kolegów z trybun dopingował mistrz świata z Daegu Paweł Wojciechowski.

Agnieszka Dudzińska z wynikiem 16.94 zapewniła sobie tytuł mistrzyni kraju w pchnięciu kulą. Zawodniczka klubu RLTL ZTE Radom pokonała Annę Wlokę (16.20) i Aldonę Magdalenę Żebrowską (15.93).

Najlepszym trójskoczkiem mistrzostw kraju został Michał Lewandowski. Zawodnik SKLA Sopot uzyskał 16.54 – wynik ten jest tylko o 1 centymetr gorszy od rekordu życiowego ustanowionego przez tego trójskoczka podczas 16. Memoriału Janusza Sidły. Obrońca tytułu Karol Hoffman wywalczył w Toruniu srebrny medal skacząc w ostatniej próbie 16.48. Trzecie miejsce i brązowy medal zdobył Maksym Sypniewski (16.17).

Reprezentująca MKL Toruń Karolina Jarzyńska prowadziła w biegu na 5000 metrów od startu systematycznie powiększając przewagę nad rywalkami. Ostatecznie rekordzistka Polski w biegu na dwukrotnie dłuższym dystansie mistrzostwo wywalczyła z czasem 15.47.31 i zdobyła pierwszy od 75 lat złoty medal seniorskich mistrzostw Polski dla Torunia. Jarzyńska (rozmowa z Karoliną na stronie: http://www.youtube.com/PZLAwideo) była fantastycznie dopingowana przez licznie zgromadzonych na stadionie widzów. Srebro wywalczyła Agnieszka Mierzejewska (Ciołek) z czasem 16:02.75, a trzecia linię mety minęła Iwona Lewandowska, która uzyskała rezultat 16:03.91.

Mistrzem Polski w biegu na 3000 metrów z przeszkodami został Mateusz Demczyszak, który uzyskał czas 8:26.30 i wyprzedził na mecie Krystiana Zalewskiego (8:26.60) oraz Tomasza Szymkowiaka (8:28.00). Cała trójka medalistów uzyskała czasy lepsze od minimum B PZLA na mistrzostwa globu w Moskwie (wynosi ono 8:28.00).

Liderami zmagań wieloboistów po pierwszym dniu rywalizacji na stadionie w Toruniu są Agnieszka Borowska (3331 pkt.) oraz  Marcin Przybył (3891 pkt.).