2013-07-23

Relacja z trzeciego dnia Mistrzostw Polski

Maciej Jałoszyński/pzla.pl

Piękna pogoda i wielkie gwiazdy Królowej Sportu przyciągnęły na toruński stadion wielu kibiców, którzy byli dziś świadkami wielkich emocji. Anna Rogowska, Tomasz Majewski, Artur Noga, Marika Popowicz czy Karol Zalewski zapewnili przybyłym doskonałe sportowe widowisko.

Konkurs skoku o tyczce był oczywiście popisem jednej zawodniczki. Anna Rogowska rozpoczęła od wysokości 4.35 i zdobyła trzeci w karierze tytuł mistrzyni Polski. Swoje dwa poprzednie złota mistrzyni świata z Berlina także zdobyła na Kujawach i Pomorzu wygrywając krajowy czempionat w Bydgoszczy w 2009 i 2011 roku. Brązowa medalistka olimpijska z Aten w pierwszych próbach pokonała w Toruniu 4.35 i 4.55 oraz trzykrotnie strąciła 4.65. Srebrny medal zdobyła Aleksandra Wiśnik (3.90), a brąz Paulina Dębska (3.80). Ostatni raz srebrna i brązowa medalistka krajowego czempionatu nie przekroczyła w skoku o tyczce 4 metrów w Krakowie w 1999 roku.

Żaneta Glac wygrała mistrzostwa Polski w rzucie dyskiem uzyskując wynik poniżej 60 metrów – 59.13. Dla podopiecznej Jerzego Sudoła to dopiero drugi złoty medal krajowego czempionatu. Wicemistrzynią kraju została od lat pozostająca w ścisłej krajowej czołówce Joanna Wiśniewska, która w swoim najlepszym rzucie uzyskała 58.95. Brązowy medal wywalczyła uczestniczka niedawnych mistrzostw Europy do lat 23 Andżelika Przybylska, która wynikiem 55.07 poprawiła swój rekord życiowy.

Najlepszą skoczkinią w dal została Teresa Dobija, która walkę o mistrzowski tytuł stoczyła z Anną Jagaciak. Ostatecznie zawodniczka AZSu Łódź obroniła wywalczony rok temu w Bielsku-Białej złoty medal skacząc w trzeciej serii 6.58. Srebro Annie Jagaciak zapewnił wynik 6.50, a brąz zdobyła Karolina Błażej (6.21).

Zgromadzeni na trybunach toruńskiego stadionu im. Grzegorza Duneckiego kibice mogli obserwować piękną walkę na ostatniej prostej pomiędzy Mariką Popowicz i Weroniką Wedler w finałowym biegu na 200 metrów kibice z. Czas mistrzyni Polski –  23.24 – jest lepszy od wskaźnika B PZLA na sierpniowe mistrzostwa świata w Moskwie. Weronika Wedler uzyskała na mecie rezultat 23.46, a brązowa medalistka Ewelina Ptak –  23.84.

W biegu panów dominację w kraju potwierdził młodzieżowy mistrz Europy Karol Zalewski. Podopieczny Zbigniewa Ludwichowskiego już na wyjściu z wirażu miał sporą przewagę nad rywalami. Zawodnik AZSu-UWM Olsztyn w imponującym stylu sięgnął po swój drugi złoty medal toruńskich mistrzostw uzyskując na mecie rezultat 20.49. Srebrny medal wywalczył broniący tytułu Kamil Kryński  (20.83), a trzecie miejsce wywalczył Tomasz Kluczyński (21.04) – medalista igrzysk olimpijskich młodzieży z Singapuru (2010).

Najlepszym oszczepnikiem toruńskich mistrzostw został niespodziewanie Hubert Chmielak, który w piątej kolejce wykonał bardzo poprawny technicznie rzut i poprawił rekord życiowy uzyskując wynik 80.28. Dla zawodnika AZS-AWFiSu Gdańsk złoto z Torunia jest pierwszym w karierze medalem seniorskich mistrzostw Polski. Lider polskich tabel Łukasz Grzeszczuk, który prowadził od pierwszej do piątej kolejki zdobył srebrny medal z rezultatem 77.95 z czwartej kolejki . Brązowy medal zdobył Igor Janik (75.85). Ubiegłoroczny wicemistrz Polski Paweł Roziński, zawodnik trenerki Ewy Greckiej, miał trzy niemierzone rzuty. W konkursie nie wziął niestety udziału wicelider polskich tabel Marcin Krukowski, zmagający się z kontuzją łokcia, który z trybun dopingował kolegów.

Renata Pliś z czasem 4:09.30 wygrała bieg na 1500 metrów pokonując na mecie Danutę Urbanik (4:10.01) i Katarzynę Broniatowską (4:10.46).

Niespodzianką była porażka w biegu na 1500 metrów Marcina Lewandowskiego. Nasz utytułowany biegacz stoczył na ostatniej prostej walkę z Krzysztofem Żebrowskim ale ostatecznie nie dał rady pokonać zawodnika klubu UOKLA Ostrów Mazowiecka. Złoty medal dla Żebrowskiego, który w Toruniu uzyskał czas 3:38.94, srebro dla Marcina Lewandowskiego (3:38.98), a brąz dla Tomasza Osmulskiego (3:39.80). Wszyscy medaliści poprawili swoje dotychczasowe rekordy życiowe.

Nie było niespodzianki w konkursie pchnięcia kulą. Złoty medal powędrował do dwukrotnego mistrza olimpijskiego Tomasza Majewskiego, który w drugiej serii pchnął na odległość 20.69. Srebrny medal wywalczył Rafał Kownatke dzięki wynikowi 19.83 uzyskanemu w pierwszej próbie. Mistrz Europy do lat 23 Jakub Szyszkowski zdobył dziś w Toruniu brązowy medal pchając w ostatniej kolejce 19.82.

Mistrzem Polski w skoku wzwyż został Szymon Kiecana (2.25) przed Piotrem Ślebodą (2.22) i Piotrem Milewskim (2.22, rekord życiowy). Kiecana bez powodzenia atakował jeszcze 2.28. Brązowy medalista wszystkie wysokości oprócz 2.22 zaliczył w pierwszych próbach.

Walkę do ostatnich metrów o złoty medal mistrzostw Polski w biegu na 100 metrów przez płotki stoczyły Karolina Kołeczek i Urszula Bhebhe. Ostatecznie to liderka polskich tabel – Kołeczek – pokonała broniącą tytułu Bhebhe. Czas mistrzyni Polski to 13.21, wicemistrzyni 13.30, a brązowej medalistki – Anny Kiełbasińskiej – 13.51. W biegach eliminacyjnych najlepsze były Urszula Bhebhe (13.47) i Karolina Kołeczek (13.29). Wszystkie medalistki poprawiły swoje rekordy życiowe.

Bezapelacyjnie najlepszy w biegu na 110 metrów przez płotki był Artur Noga, który uzyskał bardzo dobry rezultat 13.29 wyprzedzając na mecie Dominika Bochenka (13.72) i Macieja Wojtkowskiego (13.96). Podopieczny trenera Andrzeja Radiuka wyrównał rekord mistrzostw Polski, który w 1999 na stadionie krakowskiego AWFu ustanowił Tomasz Ścigaczewski. W biegach eliminacyjnych najlepsi byli Artur Noga (13.48) i Dominik Bochenek (13.97).

Bieg na 5000 metrów mężczyzn zakończył się zwycięstwem Artura Kozłowskiego, który uzyskał czas 14:30.77. Srebrnym medalistą 89. Mistrzostw Polski Seniorów na tym dystansie został Krystian Zalewski (14:31.15), który wczoraj był także drugi w biegu przeszkodowym. Brązowy medal po sprinterskim finiszu i ataku z piątego miejsca wywalczył Radosław Kłeczek (14:31.33).

Mistrzem Polski w skoku w dal został Adrian Strzałkowski, który w ostatnim skoku tak samo jako Marcin Starzak skoczył 7.76. Po piątej kolejce Strzałkowski legitymował się wynikiem 7.75, a Starzak 7.74 i właśnie te odległości zadecydowały o ostatecznej kolejności. Brązowy medal zdobył Krzysztof Lewandowski  z rezultatem 7.67. Na starcie nie stanął lider polskich tabel Tomasz Jaszczuk, który w tym roku skoczył, podczas 59. Memoriału Janusza Kusocińskiego w Szczecinie, 8.05.

Katarzyna Kowalska z czasem 10:00.34 została mistrzynią Polski w biegu na 3000 metrów z przeszkodami pokonując dziś na przyjaznym lekkoatletom stadionie w Toruniu Matyldę Szlęzak (10:06.75) oraz Urszulę Nęcką (10:12.95).

Tradycyjnie ostatnimi konkurencjami mistrzostw Polski były biegi rozstawne 4 x 400 metrów. Wśród kobiet piękną walkę o medale stoczyły kluby AZS-AWF z Warszawy i Katowic. Na ostatnią zmianę jako pierwsze wybiegły akademiczki z Warszawy prowadzone przez Annę Kiełbasińską. Piękną pogoń za Kiełbasińską zademonstrowała Justyna Święty, która w imponującym stylu prawie dogoniła na ostatnich metrach sprinterkę z Warszawy. Ostatecznie złoto dla AZS-AWF Warszawa (Jolanta Kajtoch, Joanna Jóźwik, Emilia Ankiewicz, Anna Kiełbasińska) z czasem 3:38.72, srebro z rezultatem 3:39.16 dla AZS-AWF Katowice, a brąz zdobyły panie z AZS-AWFiS Gdańsk z wynikiem 3:40.01.

Wśród mężczyzn rozegrano dwa biegi ale na podium stanęły zespoły, które wystąpiły w pierwszej serii. Na ostatniej zmianie pasjonującą walkę o medale stoczył Marcin Marciniszyn ze Śląska Wrocław z Rafałem Omelką z AZS-AWF Wrocław  oraz Łukaszem Wilamowskim z Podlasia Białystok. Złoty medal ostatecznie zdobył zespół Śląska Wrocław (Łukasz Krawczuk, Bartosz Nowicki, Jakub Krzewina, Marcin Marciniszyn) z czasem 3:10.36, srebro wywalczył AZS AWF Wrocław (3:10.90), a brąz Podlasie Białystok (3:11.05).